Saç ekimi nedir ? FUE yöntemi

FUE tekniği ile verici
alından alınan ufak greft parçacıkları yine aynı teknik ile alıcı alana aktarılıyor...

>devamı

Saç ekimi video

Saç ekimi teknikleri,
saç dökülmesi, kirpik ve kaş ekimi ile ilgili her şey video sayfamızda...

>devamı

Saç ekimi öncesi ve sonrası

Saç ekimi işlemi öncesinde, işlem sırasında ve işlem sonrasında hastalar neler yaşamaktadır...

>devamı

Saç Ekiminde Gerçekleştirilen Son Yenilikler


Saç ekimi uygulamaları özellikle ülkemizde her geçen gün biraz daha kendisini geliştirmekte ve gelişen teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmaktadır. Yapılan tüm işlemlerde teknolojinin pozitif etkilerinden söz etmek mümkündür. Sözü geçen teknolojilerin en yenisi FUE saç ekimi tekniğidir. Bu teknik yanlızca ülkemizde değil, diğer ülkelerde de oldukça yaygın olan bir saç ekimi metodudur. Zaman ne kadar ilerlese teknoloji ne kadar gelişse de saç dökülmesini engelleyecek bir gelişme ne yazık ki olamamıştır. Dökülen saçın geri getirilmesinde yararlanılan tek çözüm yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi yöntemlerinde uygulanan diğer teknikler tarihe karışırken bugün tek yöntem olarak FUE saç ekimi tekniği kullanılmaktadır. Yapılan tüm çalışmalara karşın saç çıkarmaya karşı yada dökülen saçları geri getirmeye karşı bir ilaç yada bir krem tedavisi elde edilememiştir. Fakat saç ekimi tedavi yöntemleri her geçen gün biraz daha geliştirilmekte; acısız, ağrısız son derece steril koşullarda ve konforlu şartlarda saç ekimi tedavileri yapılabilmektedir. Ayrıca ekim süreleri giderek azalmakta hasta aynı gün işine yada evine rahatlıkla dönebilmektedir.

Saç ekimi uygulamalarında gelinen son teknoloji FUE yöntemi midir ?

İlk olarak 2006 yılında uygulanmaya başlanan FUE tekniği ile beraber diğer saç ekimi uygulamaları tarihe karıştı. Son derece başarılı bir uygulama tekniği olan FUE yöntemi sayesinde saç ekimi tedavileri hem hastalar hemde biz doktorlar için son derece rahat bir işleme dönüştü.. FUE yöntemi öncesinde uygulanan FUT yöntemi çok zahmetli bir yöntemdi ve hem biz hemde hastalar bekledikleri sonuçları alamıyorlardı. Şimdi ise FUE tekniği sayesinde çok kısa sürelerde çok daha fazla saç kökü eklebilmekte ve operasyon sonuçları oldukça tatmin edici olmaktadır. Plastik cerrahi gözetiminde hastane koşullarında gerçekleştirilen FUE yöntemi teknolojinin kesinlikle geldiği en üst noktalardan biridir. FUE tekniği ile uygulanan tüm saç ekimi işlemlerinde teknolojik aletler kullanılmaktadır.

FUE tekniğini bu kadar ayrıcalıklı kılan özellikleri nelerdir ?

FUE tekniğinde uygulanan saç ekimi işlemleri sırasında özel uçlara sahip cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihaz ile donör alandan (saçlı bölgeden) alınan saç kökleri teker teker alınmakta ve ekimi gerçekleştirilecek bölgeye teker teker ekilmektedir. Yapılan işlem sırasında çok ince uçlarla çalışıldığı için ekim alanına asla zarar verilmemektedir. Bu yöntem sayesinde diğer sağlıklı olan saç kökleri de zarar görmez. Yapılan FUE tekniği ile saç ekimi sonrasında iyileşme çok daha erken ve hızlı olmaktadır. İz bırakmayan bu uygulama sonrasında ağrı ve sızlama olmaz.

Daha önceleri uygulanan saç ekimi tedavilerinde kesi işlemi gerçekleştiğinden dolayı iz kalırken FUE tekniği ile hiç bir şekilde iz kalmaz. FUE tekniğinde saçlı bölgeden alınan her bir saç kökünün ayrı ayrı değeri vardır. Özel uçlar yardımıyla farklı farklı bölgelerden alınan saç köklerinin tamamı ekim yapılacak bölgeye ekilir. Ayrıca saçlı bölgeden alınan saç kökleri farklı farklı yerlerden alındıklarından dolayı ekim sonrasında bu bölgede de iz kalmaz.

Saç ekimi sonrasında hastalar istedikleri şekilde evlerine yada işlerine geri dönebilirler.

Saç ekimi uygulamaları hangi anestezi şekliyle gerçekleştirilmektedir ?

Anestezi uygulamaları genel anlamı itibari ile uygulanan bir bölgenin acıya karşı duyarsızlaştırılmasıdır. Saç ekimi uygulamaları genellikle lokal yani bölgesel anestezi ile uygulanır.

Saç ekimi uygulamalarında hastanın bilinci açık olur. Hasta televizyonunu izlerken bir taraftanda saç ekimi işlemi gerçekleştirilir. Saç ekimi uygulamalarında genel anestezi çok nadir uygulanmaktadır.

Saç ekimi öncesinde bilgisayar desteğinden yararlanılması

Saç ekimi öncesinde hastanın görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılarak öncesi ve sonrası bir görüntü oluşturulur. Diğer estetik yöntemlerinde özellikle burun estetiği uygulamalarında bu yöntem oldukça başarılı iken saç ekimi tedavilerinde sonuç o kadar başarılı olamamaktadır. Yapay bir görüntü elde edilirken sonuç hasta açısından hastayı tatmin etmemektedir. Fakat ön saç çizgisi hastanın kafa bölgesi ile uyumlu olacak şekilde belirlenebilir.

Gelecekte saç ekimi operasyonlarını hangi gelişmeler bekliyor ?

Günümüzde en önemli araştırmalardan birisi saç köklerinin çoğaltılabilirliği üzerinedir. Saç köklerinin çoğaltılabilmesi için çalışan uzmanların bu çalışması şimdilik labaratuar ortamıyla sınırlı kalmıştır.

Saç köklerinin çoğaltılma işleminde gelinen son noktayı sizlere şöyle özetlemek istiyorum. Uzmanlar saç köklerinin çoğaltılması işleminde bölgeden saç foliküllerini dışarıya çıkartmakta, çıkarılan bu saç folikülleri dış ortamda kültürü sağlanmakta ve kültür ortamında çoğaltılmaya çalışılan saç hücreleri saçların döküldüğü alana yerleştirilmek istenmektedir. Eğer öyle bir gelişim sağlanabilirse saç ekiminde nakledilebilir saç kökü sıkıntısı tamamen ortadan kalkacaktır. Fakat yapılan bu deneyler çok yüksek anlamda maddi yük almaktadır. Bu nedenle gelinen son aşamada saç hücrelerinin özel kültür alanında çoğaltılması sağlanamamıştır.

Saçların dökülmesini durdurmak mümkün müdür ? Bunun için bir ilaç üretilemedi mi ?

Saçların dökülmesini neden olan bir çok etken vardır. Bu etkenler çeşitlilik arz ederken bu dökülmelerin bir kısmı geçici bir kısmıda kalıcıdır. Saç dökülmelerinde genetik faktörler en üst seviyeyi oluştururken diğer beslenme faktörleri, hastalıklar, stres vb. etkilerde diğer nedenleri oluşturmaktadır. Nedenlere bağlı olarak saç dökülmelerini durduran bazı ilaçlar bulunmuştur. Örneğin hastalıklar nedeni ile yada beslenme ile dökülen saçlar ilaç tedavileri durdurulabilmektedir. Genetik ve strese bağlı bazı kalıcı dökülmelerde ise saç kökleri hayatını yitirir ve bu hayatını yitiren saç köklerinin tekrardan canlanmasını sağlayabilecek bir ilaç bulunamamıştır.

Saç dökülmelerinde erken tedavi çok önemlidir. Eğer saç dökülmüsse ve bu bölgede hücreler hayatını kaybetti ise bu bölgeye ancak saç ekimi ile çözüm bulunabilir. Dökülmemiş alanda yapılan ilaçlı tedavilerle dökülme geciktirilebilir.

Bugün ilaç sektöründe saç dökülmesine yöntelik olarak bulunan tedavi yöntemleri saç köklerinin beslenmesi ve saçların dökülmelerinin geciktirilmesine yöneliktir. Fakat saçların tamamen dökülmesini engelleyebilecek bir ilaç hala bulunamamıştır. Araştırmalar devam etmektedir.

Saç ekiminin yapıldığı bölgelerde iz kalır mı ?

Saç ekimi yaptırmak iseyen hastaların merakla sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. İz kalmasından korkan hastalar bu nelerde saç ekiminden uzak durmaktadır. Fakat saç ekiminde uygulanan son teknoloji FUE tekniği ile saç ekimi sonrasında asla iz kalmamaktadır. FUE tkniğinde saç kökleri bölgeden tek tek alınır ve ekilecek bölgeye tek tek ekilir. Herhangi bir kesi işlemi asla uygulanmaz. Kesi işlemi olmadığı için bölgede iz kalmaz.

Eskiden uygulanan FUT tekniğinde ise saçlı bölgede kesi işlemi yapılmaktaydı. Bu nedenle bölgede iz kalıyordu. Artık bu yöntem tarihe karışmıştır.

Saç mezoterapisi hakkında bizi bilgilendirir misiniz ?

Saç dökülmesinin çok fazla olmadığı hastalarda saçların beslenmesi ve köklerinin güçlenmesi için önerildiği bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapi yöntemi saçları dökülmememiş hastaların saçlarını beslemek, köklerini güçlendirmek ve canlılıklarını arttırmak için yapılmaktadır. Bu yöntem ile saçların dökülmeleri önlenmiş olur.

Saç mezoterapisi ile saçların ihtiyacı olan minarel ve vitaminler tek kullanımlık mezoterapi iğneleri saçlı bölgeye enjekte edilirler. Mezoterapi yöntemi ile saç hücrelerinin ihtiyacın olan besin maddeleri doğrudan saç köklerine verilir. Ayrıca bu uygulama ile kan damarları da harekete geçirilir.

Saç ekiminden daha başka nasıl yenilikler olabilir ?

Teknoloji her geçen gün kendisini yenilemekte ve teknolojiyi en fazla takip eden ve bundan yararlanan saç ekiminde de muhakkak yeniliklerin olması kaçınılmazdır. Saç ekimi ile ekim alanı ne kadar büyük olursa olsun o saçsız bölge kapatılabilmektedir. Fakat saçlı bölgeden alınabilecek saç kökü sayısı yetersiz kalmaktadır. Yapılan araştırmalarla beraber bilim adamları saçlı bölgeden alınan saç köklerini özel bir ortamda çoğaltabilir miyiz düşüncesini araştırmaktadırlar. Eğer bu düşünce gerçeğe dönüşürse saç ekiminde sınırlayıcı problemlerde ortadan kalkacaktır.

Saç ekimi operasyonlarını anlaşmalı hastaneler ve tıp merkezlerinde yapmaktayız.

İSAPS EASAPS Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ESTETİK PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ Repair saç ekim merkezi