Saç ekimi nedir ? FUE yöntemi

FUE tekniği ile verici
alından alınan ufak greft parçacıkları yine aynı teknik ile alıcı alana aktarılıyor...

>devamı

Saç ekimi video

Saç ekimi teknikleri,
saç dökülmesi, kirpik ve kaş ekimi ile ilgili her şey video sayfamızda...

>devamı

Saç ekimi öncesi ve sonrası

Saç ekimi işlemi öncesinde, işlem sırasında ve işlem sonrasında hastalar neler yaşamaktadır...

>devamı

Saç Ekimi Operasyonları Neden Bu Kadar Popüler


Saç ekimi operasyonlarının bu kadar popüler olmasının nedenlerinden birisi her 3 erkekten birisinin kellik sorunu ve her 5 kadından birisinde de saç dökülmesi sorunu yaşamasıdır. Yüzde bu kadar büyük olduğunda da saç ekimi operasyonlarının diğer operasyonlara göre oldukça popüler olması da doğal olmaktadır. Saç dökülmeleri ve erkeklerde oluşan kellik problemleri kişilrin sosyal yaşantısına olumsuz etkileri de bir hayli fazla olmaktadır. Kişi psikolojik olarak bu etkenlerden oldukça etkilenmektedir.

Saç ekimi öncesi ve sonrası kişinin sosyal hayattaki hal, hareket ve tavırlarını oldukça etkilemektedir. Kişinin konuşması ve kendisine olan özgüven %100 değişim göstermektedir.

Herhangi bir nedenden dolayı saçsızlaşan bölgelerde günümüz şartlarında kozmetik kremlerle yada kimyasal bir takım ilaçlarla saç çıkartmak kesinlikle mümkün değildir. Yanlızca var olan ve dökülmeye başlayan saçları koruyabilmek ve dökülmemelerini önleyebilmek mümkündür. Dökülen saç aşıklığı oluşan bölgelerde tek çözüm yöntemi saç ekimi operasyonlarıdır.

Saç ekimi operasyonları hastane şartlarında ameliyat ortamında bir plastik cerrahi gözetiminde gerçekleştirilmesi gereken operasyonlardır. Klinik ortamında kapalı kapılar arkasında yada merdiven altı şartlarında uygulanan operasyonların ciddi komplikasyon riskleri vardır.

Saç ekiminde kullanılan mikromotor nedir ? Ne anlama gelmektedir ?

Elektrik ile çalışan ve tur motoru anlamına gelen, saç ekiminde son teknoloji olarak adlandırılan bir tür alettir. Bu alet Fue yöntemi ile uygulanan saç ekimi operasyonlarını hızlandırmak ve saçlı bölgeden daha fazla kök alabilmek için kullanılır.

Fue tekniğinin hem hastaya hemde doktorlara kazandırdığı avantajlar nelerdir ?

– Fue tekniği ile uygulanan saç ekimi sonrasında hasta istediği gibi saçlarını kestirebilir, uzatabiliyor, kısalttırabilir ve kazıtabiliyor.

– Fue tekniği ile saçlı bölgeden alınan saç kökleri sonrasında bölgede iz kalmamaktadır.

– Fue tekniği ile istenilmeyen açıklık bölgelerin kapatılması çok daha kolay ve rahat olmaktadır. Açıklık bölgesinin geniş yada dar olması önemli değildir.

– Şakak bölgesindeki açıklar içinde oldukça uygun bir yöntemdir.

– Kazalardan veya yanıklardan meydana gelen açıklıklarda da uygulanabilmektedir.

– Saç ekimi uygulamalarının yanı sıra sakal ve byık ekimlerinde de Fue yöntemi oldukça uygun bir yöntemdir.

– Kaş ekimi gibi çıkma yönü ve ekim alanı oldukça önemli olan ekimlerde de Fue tekniği kullanılmalıdır.

– Ense bölgesinde alınan saç kökleri bu uygulama sayesinde izsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

– Ense bölgesinden yeterli alım yapılamayacak hastalar içinde uygun bir yöntemdir.

– Fue tekniği ile saç kökleri yanlızca ense bölgesinden değil diğer bölgelerdende alınabilmektedir.

– Fue tekniği sayesinde saç kökü yeterli lmayan hastalarda ense sırt bölgesinden, göğüs bölgesinden ve sakal bölgesinden de kök alınabilmektedir.

Saç ekimi uygulamalarında Fut tekniği neden tarihe karıştı ?

Fut işleminde saçlı bölgeden alınacak olan saç kökleri 2 cm eninde 15-20cm bir kesi vasıtasıyla alınmaktaydı. Bu kesi işlemi sonrasında saçların alındığı bölge gerdirilerek yeniden dikilmekteydi. Yapılan bu işlemler sonrasında hastalar oldukça acı çekiyor, bölgede işlem sonrasında iz kalıyor ve bu işlemde hekimler açısından oldukça zor ve zahmetli bir işlem oluyordu. Fue tekniğinin gelmesi ile beraber tüm bu olumsuz etkiler ortadan kalkmış oldu. Fue tekniği ile saçlı bölgeden kökler kesi şeklinde değil de tek tek alınarak saçsız bölgeye nakledilmektedir. Böylece hem hasta hem hekim kolay bir operasyon gerçekleştirmektedir. Yapılan işlem sonrasında iz ise kesinlikle olmamaktadır.

Saç ekimi işleminin başarılı olmasını sağlayan koşullar nelerdir ?

Saç ekimi işleminin başarılı olabilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekir. Bu koşulların sağlanabilmesi için ise iyi bir plastik cerrahi seçilmeli, işlemler hastane şartlarında gerçekleştirilmeli ve iyi bir ekip ile operasyon gerçekleştirilmelidir. İyi bir operasyon için gerekli şartları sıralayacak olursak;

– Saç ekimini gerçekleştirecek olan ekibin bu konudaki deneyimleri çok önemlidir

– Saç ekiminizi gerçekleştirecek olan plastik cerrahi uzmanının referanslarını mutlaka incelemelisiniz. ( Daha önce saç ekimi gerçekleştirdiği hastayı canlı olarak göstermesi, saç ekimi gerçekleştirmiş olan hastaların telefonlarını vermesi, daha önce gerçekleştirmiş olduğu hastaların öncesi sonrasını sizlere geniş bir şekilde sunması) bu referanslar sizi ameliyat sonrası için oldukça rahatlatacaktır.

– Saç ekiminizi gerçekleştirecek olan plastik cerrahi uzmanının kurumsal bir firması var mı ?

– Saç ekiminizi gerçekleştirecek olan kurum hakkında bilgilerin toplanması ve kurumun araştırılması

– Saç ekimi öncesinde doktorunuz tarafından saç analiziniz yapıldı mı ?

– Doktorunuz operasyon öncesinde size yaklaşımı nasıl oluyor ? Sorularınıza samimi yanıt buluyormusunuz ?

– Operasyon sonrasında saçlarınızın durumu hakkında sizi arayıp 2 ay sonra yada 6 ay sonra durumunuz hakkında bilgi sahibi olacaklar mı ?

Yukarıda sıralamış olduğumuz koşulları kurumunuzun gerçekleştirdiğine inanmadan saç ekimi operasyonu olmaya karar vermeyiniz.

Saç ekimi operasyonunun iyi olduğunu nasıl anlarız ?

İyi bir saç ekimi operasyonu; operasyon sonrasında saçların ekim olduğu belli olmayandır. Eğer birisi size saçlarınız ekme mi ? Diye bir soru yöneltiyorsa o saç ekimi işlemi iyi olmamış demektir.

Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar belli olur mu ?

İyi bir saç ekimi uzmanın gerçekleştirmiş olduğu operasyon sonrasında kişinin saç ekimi yaptırıp yaptırmadığı asla belli olmaz. En yakınınızdakiler dahil sizin saç ekimi işlemi yaptırdığınızı anlamamaları gerekir. Eğer ekim işlemi saçların çıkış yönü doğrultusunda gerçekleştirilmiş ise ve ekilen saçların yönlerin kişinin daha önceki saçlarının çıkış yönünde ise ekilen saçlar belli olmayacaklardır.

Saç ekimi her yaşta yapılabilir mi ?

Saç ekiminde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Sağlıklı olan her birey saç ekimi operasyonu uygulayabilir.

Saç ekimi işlemi öncesinde bilmem gerekenler nelerdir ?

Saç ekimi işlemi öncesinde saçlarınızın 0,3 mm kadar kısalacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle iş yerinizden gerekli izinleri almış olmalısınız. Aynı zamanda 3 gün öncesine kadar alkol alınmamalı, sigara kullanımı bırakılmalı ve kanı sulandıracak olan ilaçlarda alınmamalıdır.

Saç ekimi sonrasında kullanmam gereken ilaçlar olacak mı ?

Saç ekimi sonrasında bir kaç gün kullanmanız gereken ilaçlar olacak. Biz sizlerden vereceğimiz ilaçları kullanmanızı isteyeceğiz.

Saç ekimi sonrasında dikkat etmem gerekenler nelerdir ?

Saç ekimi sonrasında doktorunuz size neler yapacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler verecektir. Doktorunuz vermiş olduğu bu böilgilere harfiyen uymalısınız.

Saç ekimi sonrasında beslenmeme dikkat etmem gerekir mi ?

Saç ekimi işlemi sonrasında normal beslenmenize devam edebilirsiniz.

Saç ekimi sonrasında ekim yapılan bölgeyi nasıl korumalıyım ?

İşlem sonrasında saç ekiminin gerçekleştirildiği bölgeyi ilk bir hafta kadar çok dikkatli korumalısınız. Ekim yapılan bölgeye çarpma ve darbe olmamalıdır.

Saç ekimi sonrasında hemen sportif aktivitelere başlayabilir miyim ?

Saç ekimi sonrasında en az bir hafta sportif aktivitelerden uzak durulması gerekir. Bir haftanın sonunda hafif sporları yapabilirsiniz. En az 3 hafta kadar futbol oynanmamalıdır. Özellikle kafa toplarına vurulmamalıdır.

Saç ekimi sonrasında denize girebilir miyim ?

Saç ekimi gerçekleştirilen bölgeyi güneşin yakıcı etkilerinden korumak şartı ile en az 4 hafta kadar sonra denize girebilirsiniz.

Ekim sonrasında ne zaman tıraş olabilirim ?

Saç ekimi sonrasında tıraş olabilmeniz için 2 haftalık bir süre geçmesi gerekir. Bu süre sonunda da ekim yapılan bölgeye dokunulmadan diğer saçlı bölgelerde traş işlemi gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi sonrasında saçlarım ne zaman çıkar ?

Saç ekimi sonrasında saçlarınızın tamamının çıkması 6-7 kadar bir zaman alır. Fakat saçlarınız çıkmaya başlaması 1,5-2 ay kadar sonra olur.

Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar tam olarak ne zaman çıkarlar ?

Ekilen saçların tamamının çıkası 6-7 ayı bulacaktır. Bazı durumlarda bu 1 seneyi de bulabilir.

İkinci kez ne zaman saç ekimi işlemi uygulanabilir ?

Fue tekniği ile yapılan işlem sonrasında ikinci kez operasyon olmak isterseniz. Bu süre 2-3 ay sonradır. Fakat ekilen saç köklerinin de sağlığı açısından bizler 6-7 aydan önce ekim yapılmasını uygun görmüyoruz. İkinci saç ekimi işleminde sağlıklı bir ekim planlaması için saçların tamamının çıkması gereklidir.

Saç ekimini kaç kez tekrarlayabilirim ?

Alıcı bölgede yeterli miktarda saç varsa istediğiniz kadar saç ekimi işlemi yaptırabilirsiniz.

Ekilen saçlarımı istediğim gibi uzatabilirmiyim ?

Ekimi gerçekleştirilen saçlar sizin kendi saçlarınızdır. İstediğiniz gibi uzatabilir. Kısa kestirebilir. Kazıtabilirsiniz.

Saç ekimi işlemi kaç aşamada gerçekleştirilir ?

Saç ekimi operasyonları 3 aşamada gerçekleştirilir. 1. aşamada saç kökleri alınır. 2. aşamada alınan saç köklerinin ekileceği saçsız alanda kanal açma işlemi gerçekleştirilir. 3. aşamada ise alınan saç kökleri kanalları açılmış olan saçsız bölgelere nakledilir.

Saç ekimi yaptıracak olan kişinin saç ekimi işleminden beklentisi nasıl olmalıdır ?

Saç ekimi işlemi gerçekleştirecek olan kişi mutlaka gerçekçi beklentiler içerisinde olmalıdır. Hiç bir zaman ekim yapılan bölge saçların döküldüğü zamanki kadar sık olmayacaktır. Beklentileriniz ne kadar gerçekçi olursa operasyon sonucu o kadar başarılı olacaktır.

Saç ekimi sonrasında işe ne kadar zamanda dönebilirim ?

Saç ekimi sonrasında işenize geri dönebilirsiniz. Fakat sağlınız açısından bir gün evde dinlenmeniz yada bir hafta kadar senelik izninizden kullanmanız en doğru olanıdır.

Saç ekimi işlemi sonrasında mevcut saçlarımın dökülmemesini sağlayabilirmiyim ?

Saç ekimi gerçekleştirdiğimiz saçlarınızın kökleri ense bölgesinden alınmıştır. Alınan bölgedeki saçlar dökülmemeye kodlu olduklarından dolayı ekilen saçlarınız asla dökülmezler. Fakat diğer mevcut olan saçlarınız dökülebilirler. Bu saçlarınızın dökülmemesi için yada geciktirilmesi için bir takım yöntemler vardır.

Saç ekimi sonrasında başım ağrır mı ?

Böyle bir ağrıdan söz edilemez.

Ekilen saçlar seyrek mi olacaklar ?

Saç ekimi sonrasında ekilen bölge hiç bir zaman kendi saçlarınız kadar gür olmayacaktır. Ense bölgesindeki saç yoğunluğu, ekim yapılacak olan saçsız bölgenin ne kadar olduğu vb. faktörler ekilen saçların sık yada seyrek olmasını etkileyen faktörlerdir.

Saç ekimi operasyonlarını anlaşmalı hastaneler ve tıp merkezlerinde yapmaktayız.

İSAPS EASAPS Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ESTETİK PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ Repair saç ekim merkezi