Saç ekimi nedir ? FUE yöntemi

FUE tekniği ile verici
alından alınan ufak greft parçacıkları yine aynı teknik ile alıcı alana aktarılıyor...

>devamı

Saç ekimi video

Saç ekimi teknikleri,
saç dökülmesi, kirpik ve kaş ekimi ile ilgili her şey video sayfamızda...

>devamı

Saç ekimi öncesi ve sonrası

Saç ekimi işlemi öncesinde, işlem sırasında ve işlem sonrasında hastalar neler yaşamaktadır...

>devamı

Doğal Saç Ekimi Uygulamaları


Saç ekimi uygulamaları estetik medikal alanında yer alan ve ekimi gerçekleştirilen hastalarda doğallık beklentisinin üst seviyede olduğu bir işlemdir. Saç ekimi operasyonlarında istenilen doğallığın yakalanması hastada memnuniyete arttıran en önemeli faktörlerin başında gelmektedir. İstenilen düzeyde bir doğallığın ve başarılı bir saç ekimi operasyonunun gerçekleştirilmesi için doktor-hasta uyumu çok önemlidir. Saç ekimi öncesine hastanın ne beklediği doktor tarafından çok iyi analiz edilmeli, hasta açısından da saç ekiminden ne beklediğini doktora net bir şekilde açıklamalıdır. Eğer doktor ile hasta arasında uyumlu bir iletişim kurulabilirse ve her iki tarafta bu operasyondan beklenilenleri verebilirse o zaman başarılı bir sonuç ve saç ekiminde doğallık yakalanmış oluyor.

Saç ekimi operasyonlarında kişinin saçlı bölgesinden alınan saç kökleri saçsız alana aktarılmaktadır.

Saç ekimi operasyonlarında kişinin saçlı bölgesinden alınan greft dediğimiz saçlı kökler saçsız alana aktarılarak ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Ekilen saçların tamamı kişinin kendi saçları olmaktadır. Bu nedenle ekim yapılacak olan kişide yeterli miktarda saç kökü aranmaktadır. Başkasından alınan saç kökleri başka bir kişiye ekilememektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında kişi doktor önerilerine harfiyen uymalı, ekim yapılan bölgeye herhangi bir darbe almamalıdır.

Saç ekimi sonrasında saçların yıkanması

Saç ekimi sonrasında ilk saç yıkama işlemi doktor tarafından yapılması gerekir. Bu hem yaraların hızlı iyileşmesi hem saç ekimi sonrasında oluşan kabukların dökülmesi hemde saç ekimi işleminin ekim sonrasında nasıl yapılması gerektiğini öğrenme açısından oldukça önemlidir. Saç ekimi sonrasında doktor tarafından gerçekleştirilecek olan saç yıkama işlemi ekilen saç köklerine zarar verilmeden gerçekleştirilecektir. Daha sonraki yıkama işlemleri ise doktorunuzun size vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

Saç ekimi uygulamalarında doğal sıklaştırma işlemi

Eğer saçlarınızda seyreklikler başladıysa yada belli bir bölgede açıklık varsa saç ekimi işlemi ile bu bölge kapatılabilmekte ve saç ekiminde sıklaştırma sağlanmaktadır. Genellikle erkeklerde ön bölgedeki saçlarda bir azalma ve seyrekleşme olur. Yapılan saç ekimi işlemi ile ön bölge çizgisi ayarlanır ve saçlar istenilen sıklığa getirilebilir. Aynı şekilde yine erkeklerde tepe bölgesinde gerçekleşen seyrelme ve açıklık saç ekimi operasyonu ile çok doğal sonuçlar elde edilerek ekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Saç ekiminde doğallığı yakalamak için aranan şartlar ne olmalıdır ?

Saç ekimi işlemlerinde doğallığın ve başarılı bir saç ekimi işleminin gerçekleştirilebilmesi için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu özellikle ise;

– Saçlı bölgeden alınacak olan saçların yapısı

– Saç ekimi işleminin hastane ortamında ve ameliyat şartlarında gerçekleştirilmiş olması

– Saç ekimi işleminin deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor olması

– Saç ekimi işlemi öncesinde iyi bir planlama yapılması

Bu etkenler yakalandığında saç ekiminin doğal ve başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Saç ekimi işleminin doğal olup olmadığını nasıl anlarız ?

Saç ekimi işleminin doğal ve başarılı olduğunu anlamamız için saç ekimi işlemi sonrasında kimse tarafından saç ekimi yaptırıldığının anlaşılmaması gerekiyor. İşlem sonrasında sizi rahatsız eden bir durum söz konusu olmadığı gibi insanlar tarafından da fark edilmeyen bir saç ekimi işlemi doğal ve başarılı olmuş demektir.

Doğal bir saç ekimi için ön saç çizgisi çok önemlidir

Saç ekimi uygulamalarında doğallığı yakalayabilmenin en önemli unsurlarından birisi ön saç çizgisinin çok iyi belirlenmesidir. Örneğin 45-50 yaşındaki bir bireye 20 yaşındaymış gibi bir görünüm verilmesi doğallıktan çok uzak olacaktır. Bu nedenle kişinin yaşına uygun olarak bir saç çizgisi belirlenmesi doğallığın yakalanmasındaki en önemli unsurlardan birisi olacaktır. Aynı zamanda kişinin mevcut saç kökü durumuna ve saç yapısına göre de bir saç ekimi planlaması ve ön çizgi planlaması yapılması da başarılı bir saç ekimi operasyonu için son derece gereklidir. Genç bireylerde gerçekleştirilecek olan saç ekimi işlemlerinde ileriye yönelik saç dökülmesinin devam edeceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü saç dökülmesi saç ekimi işlemi sonrasında da devam edebilir. Saç dökülmeleri genellikle 40 yaşına kadar hızlı ondan sonra yavaş bir şekilde devam eder. Bu hususlarında göz önünde bulundurulması gerekir. Not: Ekilen saçlarda dökülme olmaz.

Doğal bir saç ekimi için; saç ekimi işlemi doğru açılarla yapılmalıdır

Saç ekimi işlemlerinin doğal olabilmesi için kişinin saç yapısına uygun olan açı ile saç ekimi perasyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Saçların çıkış açısına göre yapılacak olan saç ekimi işlemi ile doğal bir görünümde sağlanmış olur. Genellikle saçlar öne doğru uzarlar. Bu nedenle ön bölgedeki saçların çıkış açıları 25-30 derece orta bölgedekiler 45 derece tepe bölgedeki saçlar ise 60-70 derece açılarla ekim işlemi gerçekleştirilmesi gerekir. Favori bölgesi dediğimiz bölgede ise saçlar cilde yapışık şekilde 10 derecelik bir açı ile çıkarlar. Arka bölgedeki saç greftleri yni saç kökleri 2-3 telli yada daha fazla telli olabilirken ön bölgedeki saç greftleri ise tek tellidir. Bu bilgiler basit gibi görünse de saç ekiminde doğallığın yakalanabilmesinde oldukça önemlidir.

Saç köklerinin yerleştirilmesi için açılan kanallar ve bu açılan kanalların çapı doğal saç ekiminde oldukça önemlidir

Saç ekimi işleminde yukarıda belirttiğimiz gibi greftler tekli saç tellerinden ikili yada üçlü saç tellerinden oluşabilmektedir. Saçlı bölgeden alınan bu greftler yine tel sayılarına göre uygun kanallar açılarak bu kanallara göre yerleştirilirler. 4 lü bir greft nasıl küçük çaplı açılan bir kanala yerleştirilemezse tekli bir greftte büyük açılmış olan bir kanala yerleştirilemez. Bu nedenle doğal bir saç ekiminde açılan kanalların ve bu açılan kanallarında çapları son derece önemlidir. Kanal çapları ise tekli greftlere 0,6 mm ikili greftlerde 0,8 mm üç ve daha fazla greftlerde ise 1,00 mm çapında kanallar açılarak greftler bu kanallara yerleştirilir.

Doğal saç ekimini etkileyen faktörler nelerdir ?

– Saç ekimi için saç köklerinin alınacağı bölgedeki saçların sık yada seyrek olması

– Saç kökleri alındıktan sonra dışarıda bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekir. Bu işlemlerin ise bu konuda tecrübe sahibi olan bir ekip tarafından yapılması son derece önemlidir. Aksi taktirde alınan saç kökleri zarar görebilir.

– Alınan greftler için açılacak olan saç köklerinin alınan greftlere uygun olması

– Ekilen greftlerin çıkış yönünün doğru açılarla ekilmesi çok önemli

Bu maddeler doğru ve doğal bir saç ekimi uygulamasını etkileyen faktörlerdir.

Tepe bölgesinde ekilen saçların doğal olması

Tepe bölgesinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemlerinin ön bölgede gerçekleştirilen saç ekimi işlemlerine göre başarı oranı daha düşüktür. Bu nedenle tepe bölgesinde gerçekleştirilecek olan saç ekimi işlemleri daha önemlidir. Bu bölgelerde saçın döngüsü daha fazla olduğundan dolayı doğallığı yakalayabilmek çok daha zordur ve bu nedenle bu bölgede gerçekleştirilen saç ekimi işlemleri daha titiz bir çalışmayı gerektirir. Tepe bölgesinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemleri sonrasında saçların istenilen düzeye gelebilmesi için 6 ayla 12 ay arasında bir süre geçmesi beklenir.

Saç ekimi uygulamalarında en büyük beklenti doğallık

Saç ekimi istemiyle plastik cerrahi doktoruna başvuran bir hastanın en büyük beklentisi doğallıktır. Estetik görünüm kaygıları nedeniyle saç ekimi işlemine başvuran hasta dökülmüş olan saçlarına ve doğal olarak eski görünümüne kavuşmak ister. Bu nedenle saç ekimi uygulamalarının bir plastik cerrahi tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç ekimi operasyonlarını anlaşmalı hastaneler ve tıp merkezlerinde yapmaktayız.

İSAPS EASAPS Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ESTETİK PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ Repair saç ekim merkezi